Acest site este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Investeşte în oameni!

Biroul Virtual de Consultanţă Antreprenorială

Este obligatorie dobandirea personalitatii juridice pentru ca o ONG sa existe?

Adăugat de Dan Anghel la M, 01/25/2012 - 13:29

Conform cu art. 5, alin. 2 din OG nr. 26/2000 cu modificările ulterioare, in temeiul dreptului constitutional la asociere prevăzut de art. 40 al Constitutiei României, persoanele fizice se pot asocia si fara a constitui o persoana juridica, atunci cand realizarea scopului propus permite aceasta". Insa asocierea fara personalitate juridica nu poate beneficia de fonduri (donaţii, sponsorizări) si nu poate desfasura activitati de autofinanţare.

0
Scorul tău: None
© 2010 - 2011 Biroul virtual de asistenţă antreprenorială. Drupal theme by Kiwi Themes.
logo MNM Software logo CEED Romania

Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.ro .
Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.